Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Svom rektoru dao 145 hiljada državnih para * Milioneri ulaze u politiku * Lazovićev sin ne zanima tužilaštvo * Nema dozvole za zgradu predsjednika * Srbija mora da se otrgne iz zagrljaja mafije * Pavićević srušio lidera * Iran i Amerika između rata i mira, sporna tačka Izrael
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milivoje Katnić, specijalni državni tužilac:
– Nezadovoljan sam performansom pokreta „Odupri se” jer su me spalili pred kćerkom, ženom i sestrama.

Vic Dana :)

Propituje učiteljica i prozove Milicu:
– Ajde Milice reci nam koje je prvo slovo azbuke?
Ustaje Milica i kaže:
– A...
Javlja se Perica iz poslednje klupe i kaže:
– Nije A nego MOLIM!

Naslikao Haso svoju prvu sliku, pa je donio u galeriju. Kustos galerije pogleda sliku i kaže: – Nije loša, a kako se zove? – Mujo u Zenici.
– A ko je ova gola žena na slici? – Fata.
– A ovaj goli muškarac pored nje? – Suljo.
– A gdje je Mujo?
– Pa u Zenici.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2019-05-11 PRVA SAMOSTALNA IZLOŽBA ANE ALEKSIĆ U GALERIJI „KLUB” CSUCG U PODGORICI
Ana Aleksić u „Klubu” na otvaranju izložbe Odbačene skice brodova oživljene kroz umjetnost
Dan - novi portal
Mlada likovna umjetnica Ana Aleksić prvi put se predstavlja samostalnom izložbom „Crtež – Jugooceanija” u galeriji „Klub” Centra savremene umjetnosti Crne Gore. Postavku čine crteži olovkom, flomasterom i tušem, ali ne na papiru, već na nacrtima brodova i zgrade nekadašnje „Jugooceanije”, kao i dokumentima firme. Ove papire-dokumenta, umjetnica je pronašla tokom boravka u Duklej art rezidenciji i odlučila da ih iskoristi. Odnosno, na već postojećim dokumentima, Aleksićeva gradi umjetnički geometrizovan svijet, s puno pravih i izlomljenih linija i ponekom šrafiranom površinom. Sve one „razgovaraju” s prošlim tehničko-arhitektonsko-birokratskim crtežima i tekstovima.
Crtež je bio najprirodniji izbor za nju jer, kako kaže, upravo crtež je opredijelio da upiše likovnu akademiju. Zato ne treba da čudi njeno istraživanje crteža na već postojećim crtežima sa značenjem i formom.
– Radim prilično intuitivno i moj crtež pokušavam da pridružim već postojećem ili da provučem ispod, da naglasim već postojeću skicu. Geometrija koja je primjetna, na neki način je referenca na socijalističku arhitekturu, jer to su uostalom papiri pronađeni u zgradi nastaloj u to vrijeme – kaže Aleksićeva.
Kako dodaje, svi papiri na kojima je crtala, u suštini su slični. Dokumentu najprije prilazi s likovnog aspekta, a tek potom počinje da razmišlja o njegovom značenju i tako se polako projekat „Crtež – Jugooceanija” i razvio od crteža ka pitanjima konteksta, posmatrača i tumačenja djela, razlika između umjetničkog i tehničkog crteža, odnosu prema baštini i njenim potencijalima. Projekat je počela 2015. godine, a kako će se razvijati i šta će otkriti, tek će vidjeti.
– To je bila samo gomila starih žutih papira. Trudila sam se da pronađem i iz njih izvučem nešto novo. „Crna slika” je u stvari indigo papir, koji na sebi ima već neku teksturu i crtež, a njegovo presijavanje čini da se vizuelno stiče utisak „crne rupe”, neke rupe u prostoru, nekog „portala” – kaže Aleksićeva.
U tekstu kataloga koji prati izložbu, istoričarka umjetnosti Anja Marković zapisala je da su „skorija prošlost i svi simboli njene ekonomske moći ostali u ruševinama, prazni – dovoljno bliski da se još uvijek ne smatraju `istorijom`, a dovoljno daleki da se na njih lako zaboravi”. Da bi se pozicionirao u sadašnjosti, umjetnik uvijek mora da se osvrne unazad.
– Bitno je voditi računa o prošlosti, kao i o sadašnjosti. Uostalom, ljudski rod toliko dugo postoji na Zemlji, da ne postoji način da neko kaže da je sve počelo od njega. Sve je referenca na nešto što je prošlo, nešto se mora ponoviti, na nešto se iz te umjetničke prošlosti mora obratiti pažnja, i obrazovanje je u tom smislu izuzetno bitno. I sama dosta proučavam rad umjetnika iz prijašnjih epoha – kaže Aleksićeva. Najbitnije joj je da iskoristi ono što je odbačeno i da mu da novu svrhu, novo značenje time što će ih uvesti u umjetnost, dodaje ona.
Izložba se može pogledati do 29. maja. Ž.J.




O izložbi i autorki izložbe
– Slojevitost iščitavanja ’Crtež – Jugooceanija’ je kompleksna. Sudarom starog, odbačenog i nebitnog sa crtačkim i slikarskim intervencijama umjetnice, stvorena su djela kojima je, osim istorijskog svjedočanstva, data nova, najplemenitija od svih – umjetnička svrha – bilježi Markovićeva.
Ana Aleksić je rođena 1992. u Nikšiću. Završila je osnovne i specijalističke studije slikarstva na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. Studijski je boravila na École Supérieure d‘Art de Lorraine, u Mecu, Francuska. Bavi se crtežom i slikom.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"